Larisa | 17 julija, 2024 | kozmetika, sončenje, SPF kozmetika, zaščita pred soncem
Pred nami so vse bolj sončni dnevi, ki nas vabijo v naravo, v gore in na morje. Sončni dnevi pa s seboj prinašajo tudi čedalje večjo izpostavljenost sončnim žarkom, ki po eni strani delujejo izjemno blagodejno, po drugi pa lahko škodujejo naši koži. Izjemno pomemembno je, da zjutraj poleg vsakodnevne nege kože, poskrbite, da doma ne boste zapustili brez zaščite pred UV sevanjem. Izpostavljenost soncu povzroča vidne znake staranja, kot so gube in hiperpigmentacija, zato je nujno, da na kožo nanesete ustrezno kremo za zaščito pred soncem. Kako izbrati pravo SPF kremo za obraz in na kaj morate biti pozorni pri nakupu, vam razkrivamo v tem članku.
Nošenje zaščitnega faktorja je nedvomno najbolj spregledan del pri negi kože. Pravzaprav bi morala biti krema z zaščitnim faktorjem osnoven del vaše rutine.
Nenehna izpostavljenost kože UV sevanju lahko povzroči poškodbe kože, gube, sončne opekline in celo kožnega raka. Ker se izpostavljanju soncu ne moremo popolnoma izogniti, je (poleg drugih načinov zaščite) kožo najbolje zaščititi s kremo za zaščito pred soncem.
SPF faktor (številka) na izdelkih se nanaša na zaščito pred UVB žarki.SPF faktor je lahko: nizek (6 – 10), srednji (15 – 25), visok (30 – 50) in zelo visok (50+).
Kalkulator zaščite: NARAVNA ZAŠČITA KOŽE x SPF = DOLŽINA VARNE IZPOSTAVITVE SONCU (MIN)*
*Naravna zaščita svetle polti je približno 10 minut, olivne polti približno 15 minut, temne POLTI pa približno 20 minut.
*Izračun velja v idealnih laboratorijskih pogojih.
Prepričajte se, da je krema, ki jo kupite, opredeljena kot krema širokega spektra zaščite (ang. Broad Spectrum), ali da je na njej razvidno, da zagotavlja zaščito pred UVA in UVB žarki, saj sta obe vrsti žarkov škodljivi in lahko prispevata k staranju kože in kožnemu raku.
Mineralna krema in kemična krema sta dve vrsti zaščitnih krem proti soncu, ki se razlikujeta glede na vrsto filtrov, ki jih uporabljata za zaščito pred UV-žarki.
Mineralna krema:
Kemična krema:
Izbira med mineralno in kemično kremo je odvisna od osebnih preferenc, tipa kože in specifičnih potreb glede zaščite pred soncem.
... se toliko potite, da vam vsaka krema kar "zdrsne" s kože, saj bo tako tudi s kremo z zaščitnim faktorjem.... če čez dan ne uspete "nadgraditi" sloja zaščitnega faktorja, a se boste izpostavljali soncu. Naše predloge pudrov z SPF zaščito lahko preverite TUKAJ.
Če imate suho kožo, poiščite kreme, ki vsebujejo vlažilne sestavine, kot so glicerin (naravni sladkorni alkohol, ki pomaga zadrževati vlago), hialuronska kislina (naravna beljakovina, ki zadržuje vlago) in ceramidi (naravne spojine v koži, ki zadržujejo vlago).
Če imate normalno kožo, lahko verjetno uporabite katero koli kremo za zaščito pred soncem. Vse je torej odvisno od osebnih preferenc in tega, kaj dobro deluje na vaši koži.
Za osebe z mastno kožo so priporočljive lahke in hitro vpojne kreme z mat finišem, ki kože ne pustijo sijoče. Poleg tega so kemične kreme za sončenje zanje boljše od mineralnih, saj so kemične kreme za sončenje bolj suhe od mineralnih.
Osebe z mešano kožo imajo ponavadi tako mastne kot suhe predele na obrazu, zato je priporočljiva uporaba lahke kreme za zaščito pred soncem na osnovi gela, ki ne vsebuje olja in ni komedogena.
Pri koži nagnjeni k aknam je pomembno, da izberete kremo, ki ni komedogena (ne povzroča mašenje por).
Mineralne kreme za zaščito pred soncem manj dražijo kožo kot kreme s kemični filtri in jih lahko uporabljajo ljudje z rozaceo, ekcemom ali alergijami na dišave in konzervanse. Ljudje z občutljivo kožo naj se izogibajo tudi izdelkom z dišavami ali drugimi sestavinami, ki lahko dražijo kožo.
Celotno ponudbo krem za zaščito obraza pred soncem preverite TUKAJ.