Larisa | 30 julija, 2024 | zgodovina kozmetike
Si želite zabavnega poletnega branja? Za vas smo pripravili seznam zanimivih in včasih bizarnih trenutkov iz zgodovine kozmetičnih izdelkov in parfumov, ki bi si jih danes težko predstavljali. Nekateri vas ne bodo le zabavali, ampak tudi presenetili.
Zgodovina kozmetike in dišav je fascinantna zgodba o človeški želji po lepoti, ki pogosto vodi v neverjetne in včasih celo absurdne prakse. Kar se danes morda zdi noro, je nekoč veljalo za normo in pomemben del kulturnih ritualov. Ta zgodovinska dejstva nas spominjajo, kako raznoliko in ustvarjalno je lahko človeštvo v prizadevanju iskanja lepotnih idealov.
Kleopatra, legendarna egipčanska kraljica, je bila znana po svoji lepoti in ljubezni do razkošja. Za mehkobo kože je uporabljala kopeli iz oslovskega mleka. Ta ekstravaganten ritual je zahteval uporabo 700 oslov, da bi zagotovili dovolj mleka za njene kopeli.
Pri Kleopatri se bomo še malce zadržali. V Grčiji in Egiptu so si namreč ženske kupovale kadi krokodiljih iztrebkov in jih uporabljale kot masko za obraz. Omenjena vladarica je ta nasvet celo vključila v knjigo o lepoti, ki jo je napisala.
Uporaba iztrebkov ni bila tuja niti starim Japoncem. Gejše so uporabljale masko iz slavčkovih iztrebkov za čiščenje in pomlajevanje kože. Ptičje iztrebke so spremenili v prah in nato razmazali po celotnem obrazu, kar je po odstranitvi ustvarilo porcelanast videz. Veliko vrhunskih dnevnih zdravilišč na Japonskem še vedno uporablja to tehniko.
Iztrebki niso bili edini telesni produkt, uporabljen v zgodovini lepotne nege. V starem Rimu so urin uporabljali v maskah za obraz, da bi ustvarili naraven sijaj in tudi za mehčanje ter gladko kožo. Še bolj nenavadna se nam danes zdi njegova uporaba kot sredstvo za beljenje zob in preprečevanje zobne gnilobe. Vendar je bil tako učinkovit, da so ga vse do 18. stoletja uporabljali v številnih ustnih vodicah.
V stari Grčiji in Rimu je bila bela koža simbol aristokracije in lepote. Ženske so za dosego želenega tona uporabljale različne nevarne snovi, vključno s svincem in živim srebrom. Te strupene snovi so imele resne posledice za zdravje, vendar je bilo doseganje lepotnega ideala pomembnejše. Podobno so v 18. stoletju ženske uporabljale rdeči svinec na licih in beli svinec na obrazu, da bi dosegle dramatičen videz.
Številni starodavni parfumi so vsebovali sestavine iz živalskih izločkov, kot sta ambra iz prebavil kitovca ali mošus iz žleze samca mošusnega jelena. Te sestavine so bile cenjene zaradi svoje sposobnosti fiksiranja dišav in njihove dolgotrajne obstojnosti. Danes te snovi večinoma nadomeščajo sintetične alternative.
V obdobju renesanse so bili priljubljeni parfumi z nenavadnimi sestavinami. Eden od njih je bil "mačji parfum", ki je vseboval izvleček mačjih žlez. Ljudje so verjeli, da imajo ti vonji afrodiziačne učinke in povečujejo privlačnost.
Če ste mislili, da so nenavadne prakse preteklost, se motite. Nesmrtne so tako kot naše želje po ohranjanju lepote in mladosti. Dokaz je tudi ''postopek klofutanja'', za katerega na Tajskem licenciranemu strokovnjaku plačate okoli 350 dolarjev. Klofuta naj bi zmanjšala maščobo na obrazu in rešila obraz gub. Postopek se izvaja tudi na prsih in zadnjici, da se ti predeli oblikujejo. Kaj pa vi, koliko ste pripravljeni potrpeti za lepoto?