admin | 25 julija, 2022 |
V zadnjem času so postale izjemno pomemben del rutine nege obraza, saj so njihovi blagodejni učinki šteilni – od zmanjšanja hiperpigmentacije, brazgotin, aken, gub in gubic do navlažitve kože.
V nadaljevanju vam bomo predstavili seznam (skoraj) vseh kislin, ki jih lahko najdete v izdelkih za nego obraza.
POMEMBNO!
Kisline začnite uporabljati postopoma in takšne, ki so primerne za vaš tip kože. Za začetek izberite takšne izdelke, ki imajo nižjo koncentracijo kislin, da se izognete draženju in kakšnim drugim negativnim učinkom. Pri AHA kislinah začnite z vsebnostjo 5 % ali 8 %, pri BHA pa z 1 % kisline. Ko boste videli, da vaša koža kisline dobro prenaša, lahko začnete uporabljati izdelke z višjo koncentracijo. Prav tako kislin ne uporabljajte vsak dan (vsaj na začetku).
Izvedeli boste kako deluje posamezna kislina, katerim težavam in tipom kože je namenjena.
Askorbinska kislina je bolj znana pod imenom vitamin C. Lahko jo najdemo v več kremah, serumih itd. Njene prednosti so:
= azelainska kislina. Je naravna spojina, ki jo pridobivamo iz pšenice, rža in ovesa. Kislina pomaga odstranjevati nečistoče, odmašuje pore, izjemno dobro vpliva na rdečico (jo pomirja), zato jo lahko uporabljamo na koži z rozaceo in vneti koži (zaradi aken). Deluje protivnetno in antiseptično, hkrati pa uspešno zmanjšuje pigmentacije na koži.
= tigrova trava. Prisotna je v vseh Cica kremah. Ni niti vlažilna kislina, niti kislina namenjena pilingu, temveč preprečuje staranje problematične kože. Deuje antioksidativno, krepi kožno bariero in pomaga pri zagonu sinteze kolagena (= beljakovina, ki upočasnjuje staranje), zaradi česar je koža bolj napeta, pomaga zmanjšati rdečico in razdraženost kože.
Citronska kislina je prisotna v različnih vrstah sadja, predvsem v citrusih (npr. limone). Deluje na prve znake staranja in poškodbe kože zaradi sonca.
Glikolna kislina je ena najučinkovitejših in pogosto uporabljenih kislin v izdelkih za nego obraza. Je del večine pilingov na trgu, saj pospešuje proces odstranjevanja odmrlih kožnih celic. V primerjavi z drugimi AHA kislinami zaradi majhnih molekul lažje prodre pod površinsko plast kože in učinkuje veliko boljše. Z lahkim pilingom odstrani odmrle celice s površine kože, odstrani hiperpigmentacije, gube in drobne nepravilnosti, kožo posvetli in ji da sijaj. Pridobivajo ga iz ekstrakta sladkornega trsa in ananasa. Primerna je za vse tipe kože.
Hialuronska kislina je naravni polisaharid, ki se naravno nahaja v koži in je ključen za mladosten videz. Njegova koncentracija začne upadati že po 30. letu, zato ga nadomeščamo z izdelki, ki ga vsebujejo. Nase lahko veže veliko količino vode, do 1000-krat večjo od svoje teže. Zapolnjuje vrzeli med tkivi, omogoča elastičnost kože, veže in vpija vodo, kar daje koži polnost, zmanjšuje nastajanje gub in vidnost že nastalih gub in nepravilnosti ter izboljša navlaženost kože.
NASVET: Če hialuronsko kislino začnete nadomeščati takoj, ko jo koža naravno začne izgubljati, se bo starala počasneje, vi pa boste imeli dlje časa svež in mladosten videz.
Jabolčno kislino pridobivajo iz breskev, sliv in hrušk. Primerna je za vse tipe kože razen občutljive. Ima vlažilne lastnosti (povleče vlago iz zraka in jo zadrži v koži) in sposobnost odpiranja por za čiščenje odvečnega sebuma na obrazu (deluje kot lahek piling). Pomaga tudi pri zamenjavi starih kožnih celic, kar spodbuja proizvodnjo kolagena.
Kojična kislina je zelo priljubljena kislina v Aziji in se uporablja za beljenje kože. Njeno delovanje se kaže v zmanjšanju proizvodnje melanina, ki je odgovoren za nastanek temnih madežev.
Laktobionska kislina je sadna kislina, pridobljena iz laktoze. Spada med PHA kisline, zato je primerna tudi za tiste z zelo občutljivo in suho kožo, saj obraza ne pusti z občutkom suhosti in zategnjenosti, temveč ga rahlo posvetli in nahrani. Ker je njegova struktura sestavljena iz velikih molekul, ne prodre v kožo, ampak zelo nežno odlušči le površinsko plast. Ima tudi antioksidativne lastnosti in zadržuje vlago v koži.
Mandljeva kislina je najbolj nežna za kožo, saj vsebuje največje molekule izmed vseh AHA kislin. Primerna je za ljudi z občutljivo, mastno in k aknam nagnjeno kožo. Deluje površinsko in nežno prodre v kožo ter zmanjša tveganje za draženje pri ljudeh z občutljivo kožo. Zdravi akne, ogrce in razširjene pore, ker uravnava nastajanje sebuma v povrhnjici. Še posebej je primerna za tiste, ki imajo poškodbe zaradi sončnih žarkov in želijo posvetliti kožo ter vidno zmanjšati pore. Običajno se kombinira s salicilno, mlečno in glikolno kislino, ker ni dovolj močna, da bi delovala samostojno. Deluje tudi antibakterijsko.
Mlečna je blažja oblika AHA kisline. Je nežnejša od glikolne kisline, zato je primerna za nego občutljive, zrele in fotopoškodovane kože. Najdemo jo v kemičnih pilingih. Ima vlažilno funkcijo. Odstrani hiperpigmentacijo in zmanjša videz ostrih linij in gub na obrazu z učinkom proti staranju kože.
Poliglutaminska kislina vlaži površinsko plast kože. Nase veže štirikrat več vlage kot hialuronska kislina in jo »zaklene« z ustvarjanjem zaščitne površinske plasti, ki preprečuje transepidermalno izgubo vode. Prispeva k zmanjšanju naravne razgradnje hialuronske kisline in krepi zaščitno funkcijo kože. Učinkovito zmanjša videz drobnih gubic in rahlo posvetli kožo.
= retinoična kislina, spada v skupino retinoidov. Gre za derivat vitamina A, ki odstranjuje zgornjo plast odmrle kože in odkriva novo, zdravo kožo pod njo. Zaradi svojih sposobnosti pilinga se uporablja za zdravljenje aken. Lajša jih tako, da odstrani bakterije in stanjša odmrlo plast kože ter zmanjša količino sebuma, ki maši pore. Odstranjevanje odmrlih celic s površine kože in spodbujanje sinteze kolagena.
OPOMBA: rdečina in luščenje sta ena od stranskih učinkov, ki se pojavita po uporabi retinola, v višjih koncentracijah pa je agresiven za kožo, zato se pred uporabo posvetujte z dermatologom.
Salicilna kislina je edina BHA kislina in služi predvsem kot kemični piling. Najboljša je za mastno in mešano kožo, nagnjeno k aknam. Je topna v maščobi, kar pomeni, da prodre globoko v pore, zmanjša izločanje sebuma in pripomore k globinskemu čiščenju kože. Idealna je za aknasto kožo zaradi svoje sposobnosti, da razgradi odmrle kožne celice, očisti zamašene pore in ogrce ter tako zmanjša razvoj bakterij na površini kože, pa tudi v žlezah lojnicah. Zaradi sposobnosti zmanjševanja nastajanja komedonov, nepravilnosti in aken, ki povzročajo nastanek bakterij, je lahko učinkovit v različnih oblikah – v pilingih, serumih gelih proti aknam, gelih za čiščenje obraza itd. Odličen je tudi kot anti-age nega, saj zmanjšuje velikost por. Deluje protivnetno in antibakterijsko ter uravnava pretiran sijaj. Najdemo jo v kislem sadju kot so maline, jagode itd.
Traneksaminska kislina v kombinaciji s hidroloziranim kolagenom učinkovito upočasnjuje procese staranja, učinkuje na pigmentacije in starostne pege. Posvetli polt, zmanjša temne madeže in neenakomerno teksturo kože. Ta kislina je odlična za nego zrele kože (kot del rutine proti staranju). Najdemo jo predvsem v izdelkih višjega cenovnega razreda.
Vinska kislina je naravna AHA kislina rastlinskega izvora. Pridobivajo jo iz grozdja, jabolk, marelic, avokada, sončničnih semen itd. Ima močne antioksidativne in protivnetne lastnosti. Izboljšuje teksturo kože in zmanjšuje znake staranja, saj pospešuje proces luščenja celic na zunanjih plasteh kože. Prav tako uravnava pH vrednosti kože, kar pomeni, da koža ni ne preveč mastna ne presuha.