admin | 5 aprila, 2022 |
Tudi ljudi si pogosto zapomnimo po obliki in barvi pričeske nekoga, ki smo ga šele spoznali. Zato je pomembno, da so naši lasje vedno urejeni, saj si res ne želimo, da si nas nekdo zapomni kot “tista punca, ki je imela na glavi ptičje gnezdo”.
– Harry Winston
Izgledajo brez življenja, slamnato, imajo razcepljene konice, hitro se poškodujejo. Suhi lasje lahko nastanejo zaradi toplotne ali kemične obdelave las (barvanje, beljenje, likanje las). Lahko pa ste že sami nagnjeni k suhim lasem zaradi pomankanja nastajanja olj.
Lasje hitro postanejo mastni (sploh ob lasišču), če jih ne umivate vsak dan.
Mastni ob lasišču in suhi ali poškodovani proti konicam. Velikokrat je to posledica pretirane uporabe različnih in neprimernih izdelkov za lase.
Lasje so na videz zdravi, nimajo suhega ali poškodovanega videza. Maske za lasje običajno niso potrebne, vendar se jih priporoča, da lasje ostanejo zdravi in sijoči.
Osnovna vloga šampona je odstranjevanje nečistoč, sebuma in ostankov izdelkov za oblikovanje las. Šampon za suhe lase bo navlažil lasišče, šampon za mastne lase bo odstranil odvečni sebum iz lasišča, šampon za občutljivo lasišče bo s svojimi sestavinami lasišče negoval in ga ne bo dražil, šampon za barvane lase bo pomagal ohraniti barvo las … Pomembno je, da izberete šampon, ki je namenjen vašemu tipu lasišča.
Balzam za lase vrača vlago in elastičnost. Uporaba balzama ob vsakem pranju obnovi suhe in poškodovane lase. Nanaša se na konice las (ne na lasišče), ki so bolj izpostavljeni kemični in toplotni obdelavi in zato predstavljajo “kritične” dele las, ki kličejo po globinski negi in obnovi.
Maska za lase je tretma, ki globinsko obnovi poškodovane lase. Je bogatejša po sestavi in učinkovitesti kot balzami. Prodre globoko v lase in korenine las, da zagotovi globinsko nego. Hrani, vlaži, regenerira in mehča lase.
Obstajajo tudi maske za lase brez izpiranja.
Olje za lase zgladi in zmehča lasna vlakna, jih zaščiti in obnovi. Olje preprečuje lomljenje in cepljenje konic. Določena olja pomagajo pri krepitvi las in spodbujajo njihovo rast – če jih vtremo v lasišče.
Suhi šamponi so hitra in enostavna rešitev za vse dneve, ko nimamo časa za umivanje las. Uporabljamo jih na mastnih in neumitih laseh. Lasem povrnejo sijaj in lepoto brez uporabe vode le v nekaj trenutnih. Nekateri suhi šamponi lasem dodajo še volumen.
Vsaka linija izdelkov za lase cilja na določen tip las in jim pomaga, da ostanejo ali postanejo zdravi, sijoči in mehki na dotik. Obstajajo celo znamke, ki ciljajo le na določeno težavo z lasmi in jo njihovi izdelki pomagajo rešiti. Obstajajo tudi posebni izdelki za nego las za moške, saj imajo moški dve glavni težavi – izdadanje las in sivenje.
Lasišče je običajno najbolj mastno ter nečisto, zato bodite pri nanašanju šampona še posebej pozorni na to področje. Po potrebi nanesite šampon dvakrat, da se prepričate, da je res očiščeno sebuma in nečistoč.
Hladnejša voda vpliva na zapiranje foliklov, kar prispeva k manjšemu in počasnejšemu mastenju lasišča. Hladna voda vpliva na prekrvavitev lasišča, zato bodo lasje, ki zrastejo na novo, močnejši in bolj zdravi.
Mokri lasje so bolj elastični kot suhi, zato jih drgnjenje z brisačo zlomi, hkrati pa povečate možnost nastanka prhljaja. Po umivanje jih le zvijte v brisačo, še boljša pa je uporaba svilenih brisač ali bombažnih majic.
Mokri lasje so še posebej občutljivi na vročino, zato ni presenetljivo, da jih nekatere ženske pustijo, da se lasje sami posušijo na zraku. Tega se lahko poslužimo, ko imamo čas. Če ga nimamo, jih posušite z najhladnejšim zrakom, ki ga ima vaš sušilnik za lase.
Lasje so zelo občutljivi na visoke temperature, zato jih pred uporabo likalnikov in sušilcev primerno zaščitite z uporabo izdelkov, ki so namenjeni zaščiti pred toploto. Najpogosteje so to izdelki v obliki sprejev in so zelo enostavni za nanašanje.